Kādēļ Rodēzijas ridžbeki ir īpaši suņi? Kāds ir šo suņu raksturs?
RR ir lieli, spēcīgi un atlētiski suņi. Attiecīgi saprātīga audzināšana un apmācība ir absolūta nepieciešamība. Nepieciešama ir arī pienācīga fiziskā slodze, garas pastaigas. RR ir nepieciešams izskrieties, līdz ar to pastaigas tikai pie pavadas un tikai pa pilsētu nebūs pietiekamas. Savukārt, lai ridžbeku droši varētu laist brīvi vaļā no pavadas, ir nepieciešama pārliecība, ka suns ir labi apmācīts un paklausīgs.
Rakstura ziņā RR ir lepni suņi ar spēcīgu raksturu. RR ir spītīgi, ietiepīgi. Piedevām, viņi paši pieņem lēmumus un te slēpjas izaicinājums saimniekam: izaudzināt RR tā, lai viņš gribētu pieņemt tikai tādus lēmumus, kādi der saimniekam dotajā brīdī. Jo RR nebūs no tiem, kas akli paklausīs vai ar aizrautību skatīsies acīs saimniekam gaidot komandu. Ja RR kaut ko ieņems galvā, ir diezgan grūti ridžbeku pārliecināt par pretējo, ir jāiegulda daudz laika un pacietības, lai mainītu uzvedības modeli.
Lai arī RR ir tieksme uz dominanci, tā nav izteiktāka kā citu lielo šķirņu suņiem. Tomēr RR neiesaka apmācīt aizsardzībai, jo viņiem ir tendence pieņemt lēmumus
pašiem. Pret svešiniekiem RR ir rezervēti – rezervēti, nevis agresīvi vai bailīgi, ja pienācīgi audzināti un apmācīti; pret savējiem – saprātīgs saimnieks kļūs par RR Dievu. Pret savējiem RR ir
ārkārtīgi lojāli. Audzināšanā saimniekam jābūt stingram, bet taisnīgam un bez pārspīlējumiem.
Apmācības ziņā RR ir ļoti svarīgi motivēt un atrast pareizo pieeju. Pozitīvas, uz atalgojumu un stimulāciju balstītas, apmācības metodes darbojas labāk. Pārāk strikta apmācības metode var novest
pie tā, ka apmācības laikā RR distancēsies un saimnieks nespēs panākt sadarbību un pienācīgu komandu izpildi no ridžbeka puses. Jāpiebilst, ka RR ir gudri un problēma nav tajā, ka viņi
nesaprastu – viņi vienkārši var negribēt izpildīt doto komandu.
RR ir nepieciešama ļoti laba socializācija, ar cilvēkiem, dzīvniekiem un dažādām situācijām, lai nākotnē RR tos neuztvertu kā aizdomīgus un nesāktu attiecīgi izturēties.
RR ir šķirne kas prasa daudz laika, aktīvu dzīvesveidu un daudz pacietības, bet pretī sniedz daudz pozitīvu emociju. Daudzi, kas reiz ir izvēlējušies ridžbeku, vairs nespēj sev blakus iedomāties
citu suņu šķirni. Ridžbekus labi apraksta teksts: „Suns, kas izturēsies kā jums līdzīgs, nevis kā jūsu padevīgs kalps”.
Vai RR daudz rej?
Nē, RR ir klusa šķirne un nerej bez iemesla. RR pieskata ģimeni un īpašumu klusu vērojot un rejot tikai tad, kad tam ir iemesls. Ja RR rej, tad tam noteikti ir kāds iemesls, ko derētu pārbaudīt. RR balss ir pietiekami nopietna, lai nelūgtiem viesiem negribētos pārliecināties kāds īsti ir tas sunītis otrpus durvīm.
Vai RR var turēt ārā? Vai ridžbeki var dzīvot dzīvoklī?
RR nevar turēt ārā, vismaz ne Baltijas valstīs un arī lielākajā daļā Eiropas. Ridžbekiem ir īss ķermeņa apmatojums bez pavilnas. Lai arī šķirne ir veidota izturīga pret temperatūras svārstībām (bet - Āfrikas klimata svārstībām, ne Ziemeļeiropas vai Baltijas valstu klimata izpratnē), RR dotu priekšroku sausam un siltam klimatam. Lielākā daļa RR izrāda izteiktu nepatiku pret lietainu laiku un dievina sauli, savukārt aukstā un mitrā laikā viņiem gluži vienkārši salst. Turklāt - ridžbeki ir ģimenes suņi un, pat ja laika apstākļi atļautu, šie suņi nekādā gadījumā nebūtu turami ārā vieni paši. Viņiem ir jābūt kopā ar savējiem kā daļai ģimenes.
Dzīvoklī ridžbeks jutīsies ļoti labi. Ir nepieciešams RR nodrošināt regulāras pastaigas, lai RR varētu izkustēties un izskrieties. Tad RR mājās - vai nu tā būtu māja vai dzīvoklis - izturēsies mierīgi un klusi, un pārsvarā izvēlēsies laiski gulšņāt un pieskatīt mājiniekus.
Kāda ir RR attieksme pret svešiem cilvēkiem?
Pret svešiem cilvēkiem RR izturas atturīgi. Savu māju un ģimeni RR sargās, bet saimnieku gaidītus ciemiņus uzņems neitrāli. Pret nelūgtiem viesiem RR nebūs laipns. Neitrālā teritorijā pareizi audzināts un socializēts RR neizrādīs agresiju vai bailes pret svešu cilvēku, bet, ja nepieciešams, savējos sargās.
Kā RR sadzīvo ar bērniem?
RR ir lieliski kompanjoni un ir piemēroti arī ģimenēm ar bērniem. Jāņem vērā, ka būs nepieciešams audzināt gan RR, gan bērniem pastāstīt, kā jāizturas pret suni un ko drīkst un ko nedrīkst darīt. Ir jāņem vērā arī tas, ka RR ir liela auguma suņi, kas, jo īpaši pusaudžu vecumā, var būt strauji un neaprēķināt sava auguma izmērus. Pieaugušajiem ģiemenes locekļiem ir jāievēro konsekvence suņa audzināšanā. Suņa audzināšana nevar būt bērna uzdevums un vienmēr ir jānodrošina uzraudzība, neatstājot bērnu divatā ar suni.
Kā RR sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem?
Ja kopā uzauguši vai saraduši, tad RR labi sadzīvos ar jebkuru mājdzīvnieku. Svešus kaķus RR būs tieksme dzenāt, bet savējo uztvers kā ģimenes locekli.
Vai RR ir viegli kopt?
Rodēzijas ridžbekiem ir īss, gluds apmatojums bez pavilnas, līdz ar to īpaša kopšana nav nepieciešama. Nav izteikta sezonalitāte apmatojuma maiņai. Laiku pa laikam ir ieteicams izķemmēt ar ķemmi, kurai ir gumijas sariņi (vai arī ar cimdu ar gumijas sariņiem). Ķemmes, kuras ir domātas garspalvainiem suņiem, ridžbeku kažoka kopšanai nav piemērotas. Nav ieteicams pārāk bieži mazgāt suni, jo tas izjauc dabīgo ādas līdzsvaru, ja vien ridžbeks nav sasmērējies, pilnīgi pietiek ar vannu reizi 6 mēnešos. Regulāri jāseko līdzi nagu garumam un, ja nepieciešams, tie ir jāapgriež. Tā pat ir jāseko līdzi zobu stāvoklim, lai neveidotos zobakmens.
Vai RR ir piemērots sportiskām aktivitātēm?
Jā, ridžbeki ir atlētiski suņi, kuri priecājas par jebkurām aktivitātēm kopā ar saimnieku. Ar ridžbeku var doties kopā pārgājienos, skriet, braukt ar velosipēdu, protams, aktivitāšu sarežģītības pakāpi piemērojot savam un suņa sagatavotības līmenim. Ridžbekus var trenēt arī kanikrosam vai baikdžoringam (suns velk braucēju uz velosipēda). Saimnieks ar RR kopā var piedalīties adžilitī (suns uz ātrumu un precizitāti pārvar šķēršļus), kursingā (suns ķer mākslīgo zaķi pa izveidotu trasi).
Vai RR ir viegli apmācīt?
Jā un nē. Rodēzijas ridžbeki nav dienesta suņi, līdz ar to RR darba spējas nav tādas kā, piemēram, vācu aitu suņiem vai rotveileriem. Tomēr RR labi pakļaujas apmācībai, kas balstīta uz pozitīvu, atalgojošu un motivējošu sistēmu. Ja RR būs motivēts, tas ātri apgūs komandas un ar entuziasmu tās izpildīs. Kā ērtu palīglīdzekli RR apmācībā var izmantot klikeri. Apmācības metodes nedrīkst būt vardarbīgas, jo tā var panākt vienīgi pretēju efektu. RR sekmīgi piedalās Paklausības rallijā, BH eksāmenu kārtošanā un citās paklausības disciplīnās. Pamata apmācību ir ieteicams apgūt visiem ridžbekiem, jo šīs šķirnes suņi ir augumā lieli, spēcīgi, gudri un ar tendenci pašiem domāt un pieņemt lēmumus.
Vēlaties uzdot savu jautājumu?
Rakstiet, mēs centīsimies atbildēt!