Rodēzijas ridžbeks 

Vispārīgs Rodēzijas ridžbeka apraksts

Rodēzijas ridžbeks jeb Āfrikas lauvu suns, ir Dienvidāfrikā izveidota suņu šķirne. Ridžbeki savu šķirnes nosaukumu guvuši muguras apmatojuma īpatnības dēļ - otrādi augošā apmatojuma joslai uz muguras, kas atgādina zobenu (ridge - zobens; back - murgura).

 

Ridžbeks ir labi sabalansēts, proporcionāls, spēcīgs, muskuļots, veikls un aktīvs suns. Rodēzijas ridžbeki spēj parādīt patiesu izturību savienojumā ar ātrumu, kas bija šīs šķirnes izveidošanas pamatā. Uzsvars tiek likts uz veiklību, eleganci un stabilitāti, ridžbeki nav masīvi. Ekstremitātes ir garas un ar spēcīgu kaulu struktūru. Aste ir gara ar nelielu līkni uz augšu. Apmatojums ir gluds un smalks, cieši pieguļošs ķermenim, izņemot ridžu, kas aug pretējā virzienā. Kažoka krāsojums svārstās no kviešu sarkanas līdz gaišai kviešu krāsai, ir pieļaujams neliels balts laukumiņš uz krūtīm un pirkstiem, kā arī melns apmatojums uz purna un ausīm.

 

Rodēzijas ridžbeka temperaments 
Ridžbeki ir cēli, lojāli un inteliģenti, atturīgi ar svešiniekiem. Šo atturīgumu nevajadzētu jaukt ar agresiju: ridžbeks ar atbilstošu temperamentu svešinieku neizaicinās. Šķirnei ir nepieciešama pozitīva, uz atlīdzību balstīta apmācību, laba socializācija un saimnieka konsekvence. Rodēzijas ridžbeki ir stūrgalvīgi un gudri, šī šķirne nav piemērota nepieredzējušiem īpašniekiem. Ridžbekiem patīk un ir nepieciešamas aktīvas pastaigas, bet mājās ridžbeki ir klusi un mierīgi, tie ir piemēroti arī dzīvei dzīvoklī. Ridžbeki var izturēties dominanti pret citiem suņiem (īpaši sava dzimuma). Ja kopā uzauguši vai cieši saraduši, tad ridžbeki labi satiek ar savas ģimenes kaķi, tomēr citos gadījumos ridžbeki var uzvesties kā mednieki un medīt visu, kas mūk. 
Ridžbeki ir lieliski kompanjoni, tomēr tie var aizsargāt savu īpašnieku un ģimeni, bet lai ridžbeks būtu lielisks pavadonis jebkurā dzīves situācijā, tam ir jābūt labi audzinātam un apmācītam. Rodēzijas ridžbeki lieliski saprotas ar bērniem un citiem mājdzīvniekiem, jo īpaši ja ar tiem ir saraduši vai kopā uzauguši.

 

Rodēzijas ridžbeka kopšana

Rodēzijas ridžbekam nepieciešama salīdzinoši neliela kopšana, jo kažoks neprasa īpašas rūpes. Ridžbeki nesiekalojas un tiem nepiemīt spēcīga smaka. Tāpat kā jebkuram citam lielas un atlētiskas šķirnes sunim, Rodēzijas ridžbekam ir nepieciešamas pienācīgas ikdienas aktivitātes. Šiem suņiem patīk skriet un tie var doties garās pastaigās neizrādot noguruma pazīmes, toties saņēmuši pienācīgu slodzi, mājās mierīgi gulšņās un uzmanīs ģimenes locekļus.  Rodēzijas ridžbekus ir ieteicams apmācīt ar poizitīvās apmācības metodēm. Ridžbeki ir piemēroti dažādām sportiskām aktivitātēm, kā arī var nodarboties ar adžilitī, kursingu, medību disciplīnām, meklēšanas - glābšanas dienestu un paklausības disciplīnām. Nav ieteicams ridžbekus apmācīt aizsardzībai. Šie suņi akceptē dažādas gaisa temperatūras, bet tiem nepatīk auksts, mitrs laiks un jo īpaši lietus. 

 

Nopietnākās iespējamā veselības problēmas šķirnē ir dermoīdais sinuss un hipotireodisms; sastopama arī gūžas displāzija un elkoņa displāzija.

 

Biežāk uzdotie jautājumi par Rodēzijas ridžbekiem mājas lapas sadaļā Info par RR.

 


 

Noderīga informācija:

Daudz noderīgas informācijas par Rodēzijas ridžbekiem -Kalahari Rhodesian Ridgebacks (ASV) un Dienvidāfrikas Rodēzijas ridžbeku klubs (angliski)

Pieļaujamās RR krāsas (angliski)

Netradicionālas RR krāsas - standartā netiek akceptētas (angliski)

Dermoīdais sīnuss - saite un saite (angliski)

Vairogdziedzera problēmas un ietekme uz uzvedību (angliski)

 

Limon Evita Gyasi of Red Prayd for Amber